Johannes M. Praetorius (1630-1680) tak opisywał karkonoskie zioła:

"W górach powszechnie rosną piękne zioła i korzonki. Są one tutaj dwa razy grubsze i większe jak na nizinach. (.) Równie często rośnie tu dużo małych porzeczek, (.), są bardzo duże i mają piękniejszy czerwony sok niż te we wsi."

Piękne okazy goryczki trojeściowej (Gentiana asclepiadea) znajdują się w Dolinie Jodłówki w Dolinie Pięciu Potoków, w Borowicach, na wysokości ok. 800-900 m n.p.m.

Karkonoskie lasy obfitują w jagody (borówki czarne).

W Likierze Karkonoskim nie ma prawdziwego korzenia mandragory. Jeśli Duch Gór miałby ten korzeń, to zostawiłby go tylko dla siebie. Jest patronem karkonoskich laborantów do dziś i dlatego jego wizerunek jest symbolem Likieru Karkonoskiego oraz zielarzem najbardziej wtajemniczonym w leczniczą skuteczność karkonoskich ziół.

Likier Karkonoski przyjmowany na dwie godziny przed snem, pozwala się wyciszyć, uspokoić i dobrze spać. Wzmacnia organizm i zwiększa jego odporność. Pobudza krążenie. Reguluje pracę jelit i całego układu pokarmowego. Duża zawartość soku z jagód skutecznie zapobiega biegunce, działa antyseptycznie i przeciwgorączkowo.